Antični zapisi opisujejo baziliko kot kraljevo zelišče. Starogrška beseda "basileus" pomeni kralj. Indijci menijo, da je ta rastlina prevzeta z božanskim bistvom in so jo posvetili najvišjim bogovom Višnuju in Krišni, zato tudi na sodiščih z baziliko v roki prisegajo, da bodo govorili resnico. V Indiji imajo tudi Sveto baziliko - tulsi (Ocimum sanctum). Stara legenda pravi, da je bazilika po vstajenju Kristusa zrasla okrog njegovega groba, zato jo v grški ortodoksni cerkvi še vedno uporabljajo za pripravo blagoslovljene vode. Znanih je več kot 60 vrst gojene bazilike. Njena barvna lestvica se razteza vse od svetlo zelene do močne rdeče z vijoličnim pridihom.
Bazilika je eno izmed zelišč, za katere obstaja znaten dosje njenih holističnih moči. Grški zdravnik Dioskurid , ki je v 1. stol. napisal najpomembnejše farmacevtsko delo antike, jo opisuje kot rastlino, ki "očiščujoče deluje na glavo". Posebna kompozicija dišav telo poživlja, spodbuja koncentracijo ter pomaga pri umskih obremenitvah in izčrpanosti. V srednjem veku je veljala za sredstvo proti melanholiji in deporesiji, obenem pa tudi za zaščito pred zlimi duhovi. Seznam težav, pri katerih bazilika pomaga, je nenavadno dolg in pester. Baziliki pripisujejo blagodejno delovanje pri prebavnih težavah - preprečuje napenjanje, lajša prebavo maščob in spodbuja izločanje prebavnih sokov. Deluje tudi protivnetno, zato je dobrodošla pri vnetju želodčne sluznice, vnetju črevesja, zastrupitvi v želodčno-črevesnem traktu, bruhanju, želodčnih krčih, napenjanju in zaprtju. Učinkovita je tudi pri živčnih težavah - pri nervozi, motnjah spanja, vrtoglavici, kolikah, kašlju, angini in migreni. V času, ko nam UV-sevanje, optični čitalci in računalniki vse bolj načenjajo vid, bazilika deluje kot naša notranja sončna očala. Vsebuje karotenoida lutein in zeaksantin, ki tvorita pigmentni sloj očesne mrežnice in tako ščitita vidne celice pred ultravijoličnimi žarki. Tradicionalna kitajska medicina jo uporablja za zdravljenje krvavih oči, močno solzečih se oči, motne roženice in drugih očesnih obolenj. Bazilika je odličen rastlinski vir železa ter drugih rudnin, ki omogočajo lažjo resorbcijo železa, zato je lahko v pomoč pri izboljšanju krvne slike.
Po ajurvedi so osnovne značilnosti bazilike "lahko, suho in ostro". Bazilika poveča pitto ter zmanjšuje vato in kapho.
Na splošno je bazilika dober antioksidant in deluje hepatoprotektivno (ščiti jetra).
Vir: Lončar S, Topolovec S, Fetah Kočevar M, Baćac N: Ščepec rešitve, zamolčane zdravilne moči začimb. Svetovanje Aleš Pevc s.p., Ljubljana 2012, 28-34