Vitamin D je v maščobah topen vitamin. V določeni meri lahko nastaja v človeškem telesu. V zadnjem času je izredno pogosto pomanjkanje vitamina D med prebivalci Zahodnega sveta. Le 20 do 25% prebivalstva ima normalno koncentracijo vitamina D. Za pomanjkanjem vitamina D trpijo starejši, vedno več pa je tudi mladih, ki imajo znižane serumske koncentracije vitamina D.
Vitamin D učinkovito nastaja pod vplivom sončnih žarkov, vendar le med 10. In 16. uro. Ker v tem času odsvetujemo sončenje, je priporočljivo vitamin D uživati v obliki prehranskih dopolnil.
Žal se premalo zavedamo vseh dobrodejnih lastnosti vitamina D.
- Vitamin D omogoča absorpcijo kalcija iz črevesja v kri ter spodbuja izgradnjo kosti. Hudo pomanjkanje vitamina D povzroči rahitis pri otrocih in osteomalacijo pri odraslih. To vodi do nastanka osteoporoze ter poveča tveganje za zlome in padce.
- Omogoča optimalno delovanje mišic (spodbuja proliferacijo in diferenciacijo matičnih mišičnih celic). Pomanjkanje se kaže v obliki bolečine in slabo delujočih mišic.
- Spodbuja delovanje imunskega sistema – obrambo pred virusi in baketrijami. Zmanjšuje pojavnost avtoimunskih bolezni, kot so sladkorna bolezen tipa I, multipla skleroza, revmatoidni artritis in Crohnova bolezen.
- Ščiti pred nastankom nekaterih vrst raka, zlasti raka na dojki in debelemu črevesu.
- Preprečuje nastanek sladkorne bolezni tipa 2 in srčno-žilnih bolezni.
Vitamin D za uživanje priporočamo vsem, še posebej pa starejšim ter vsem, ki imajo večjo verjetnost nastanka omenjenih bolezni.
Vir: Pfeifer M: Mnogoteri učinki vitamina D. Lekarništvo 1/2011, 26-31