Koprivo kot zdravilno rastlino poznamo že zelo dolgo. Prvo hvalnico ji je spesnil rimski pesnik Katul leta 57, ko mu je pozdravila trdovraten nahod in kašelj. V starogermanski mitologiji je bila simbol boga strele, ki hkrati blagoslavlja in žge.Tudi v sodobni fitoterapiji zaseda kopriva pomembno mesto - s pripravki iz korenin zdravimo benigno hiperplazijo prostate, list in zel pa uporabljamo kot drogo z diuretičnim delovanjem.
- Pravijo, da kopriva pospeši rast paradižnika, majarona, žajblja in sadnega drevja ter jih ščiti pred boleznimi. Liste mlade rastline uporabljajo za pripravo juh in zelenjavnih nadevov, pogosto v kombinaciji s špinačo.
- Po izročilu naj bi Cezarjevi vojaki koprivo prinesli s seboj v Britanijo. Prepričani so bili, da se bodo v tamkajšnjem hladnem podnebju ogreli, če se bodo drgnili s pekočimi listi.
- Koprivo uporabljajo za varjenje zeliščnega piva in kot dodatek likerjem, ki jih njeni listi obarvajo zeleno.
- Koprivi pravijo tudi ožarnica, pečenica ali žgavnica.
- Pogosto naletimo na podatek, da vsebujejo listi koprive še posebej velike količine klorofila v primerjavi z listi drugih rastlin. Z raziskavami teh trditev niso potrdili.
- V angleški pokrajini Dorset v mestecu Marshwood prirejajo svetovno prvenstvo v požiranju svežih kopriv. Sprva so v gostišču Bottle Inn prirejali tekmovanje za najdaljšo koprivo. Kasneje je večletni zmagovalec Alex Williams, prepričan v svojo zmago, obljubil, da bo pojedel koprivo, če kdo prinese daljšo od njegove. In rodilo se je tekmovanje v požiranju kopriv.
- Liste koprive uporabljamo pri lajšanju simptomov artritisa, artroze. Uporabljamo pa jih tudi kot diuretik, in sicer za povečanje izločanja vode pri vnetnih boleznih spodnjega urinskega trakta.
- Zaradi učinkov na metabolizem estrogenskih in androgenskih hormonov so pripravki iz koprive kontraindicirani med nosečnostjo in dojenjem, ne priporočamo pa niti uporabe pri otrocih, ki so mlajši od dvanajst let.
Vir: Kreft S, Glavač N: Sodobna fitoterapija - z dokazi podprta uporaba zdravilnih rastlin.