Ašvaganda je ljudsko ime za korenino rastline vitanije oz. divje češnje. Ašvaganda je najbolj znana ajurvedska zdravilna rastlina. Pogosto jo imenujejo tudi indijski ginseng. Varno jo uporabljajo že nekaj tisočletij. Uporabljajo jo ajurvedski zdravilci pri različnih boleznih skeletno-mišičnega sistema, kot tonik za boljše počutje in vitalnost, imunostimulant pri starejših, diuretik, afrodiziak, za izboljšanje krvne slike, povečanje zmogljivosti športnikov, zaščito jeter, kot zdravilo proti demenci, zdravilo s protivnetnim delovanjem ter za zdravljenje Parkinsonove bolezni, astme, nespečnosti, želodčne razjede, hipoglikemije in hipolipemije. Raziskave kažejo, da je ašvaganda učinkovita tudi pri zdravljenju osteoartritisa, vnetij, kapi in diskinezij. Ima tudi protimikrobne učinke proti nekaterim glivam in bakterijam.
Ašvaganda je varna, kadar jo jemljemo v predpisanih količinah (3 do 6 g posušene rastline). Večji odmerki lahko povzročijo slabost, drisko in bruhanje. Zaradi nevarnosti splava je ne smejo jemati nosečnice. Poleg tega je ne smemo kombinirati z alkoholom, anksiolitiki in s pomirjevali.
- Uporabljamo jo kot tonik za boljše počutje in vitalnost, kot imunostimulant pri starejših, za izboljšanje krvne slike, za povečanje zmogljivosti športnikov in kot zdravilo proti demenci.
- Prvo obsežnejšo enoletno raziskavo so opravili pred petindvajsetimi leti na 141 zdravih prostovoljcih, starih med 50 in 59 let. Ugotovili so statistično pomembno izboljšanje krvne slike, povečanje vsebnosti melanina v laseh in zmanjšanje koncentracije holesterola v plazmi v primerjavi s kontrolno skupino.
Vir: Kreft S., Kočevar Glavač N.: Sodobna fitoterapija - z dokazi podprta uporaba zdravilnih rastlin.