Aloe vera je rastlina s trni in debelimi mesnatimi listi. V zdravilne namene se največ uporablja južnoafriška aloja ter navadna aloja. Navadno alojo poimenujejo tudi Aloe Vera - prava aloja ter Aloe Barbadensis, ki se imenuje po otočju Barbados, kjer so jo pridelovali.
Aloe vero gojijo v nasadih v področjih s suhim in vročim podnebjem. Površina listov je povoščena, kar omogoča zadrževanje vode v rastlini kljub suhemu in vročemu okolju, kjer raste. Pri predelavi se iz sredice listov pridobiva gel aloje. Ta je temperaturno slabo obstojen, predvsem se pri obdelavi s povišano temperaturo uničijo vitamini, polisaharidi in deaktivirajo encimi. Da se ohranijo lastnosti gela in vsa hranila, je najprimernejša metoda mehansko mešanje. Gel, ki ga homogenizirajo, je 100% čisti sok aloje. Po obdelavi je gel shranjen v ohlajenih vsebnikih, zaščiten pred svetlobo.
Skorja rastline vsebuje smole, ki se redko uporabljajo v zelo majhnih odmerkih: smola deluje odvajalno, protibakterijsko, protiglivično, protivnetno in analgetično. Večji odmerki so škodljivi in celo smrtni. Zato pri pridelavi gel iz sredice listov vedno ločijo od skorje.
Gel vsebuje poleg 96 - 99% vode še polisaharide, številne vitamine in minerale, fosfolipide, rastlinske sterole, encime, liganine, saponine in aminokisline in se največkrat uporablja pri raznovrstnih težavah in simptomih:
- Delovanje na prebavni sistem: pri težavah z ustno sluznico, pojavljanju aft, pri vnetih in krvavečih dlesnih ter pri zobobolu, za izboljšanje apetita, pri težavah z zgago in razjedami, za uravnavanje prebave ter za mehčanje blata.
- Delovanje na srčno-žilni sistem: pri slabokrvnosti, pri zvišani ravni maščob, pri povišani ravni glukoze v krvi, pri krčnih žilah ter hemoroidih.
- Delovanje za kožo in lase: aloe vera dovede koži zadostne količine vitaminov in mineralov, pospeši cirkulacijo, zagotovi oksigenacijo, kožo očisti strupov in jo regenerira, spodbuja delovanje kolagena - zmanjšuje izrazitost gub, zmanjšuje nastajanje pigmentnih madežev, zmanjšuje in pomirja opekline in vnetja. Lasje so bolj mehki, krepki in sijoči ter rastejo hitreje.
- Ženske: Alojin sok se uporablja pri motnjah menstrualnega cikla ali bolečih menstruacijah. V menopavzi uživanje soka aloe vere zmanjša hormonska nihanja in z njimi povezane simptome. Zelo koristno je uživanje alojinega soka v času nosečnosti, saj se z njimi zagotovi številna hranila, vitamine in minerale, ki so potrebni za razvoj otroka in bodočo mater.
- Delovanje na imunski sistem: Sok Aloe vere uravnava delovanje imunskega sistema. To pomeni, da je učinkovit samo takrat, kadar imunski sistem reagira premočno, kot so alergije in različne oblike avtoimunih bolezni, kot tudi pri boleznih, ki so posledica oslabljenega imunskega sistema. Uživanje alojinega soka se priporoča po prebolelih različnih boleznih, zato da se telo hitreje regenerira in vzpostavi ustrezno imunost.
- Delovanje na živčevje in skelet: pri motnjah spanja se sok uživa pred spanjem. Pri sindromu kronične utrujenosti redna uporaba alojinega soka dovede hranila in antioksidante, izboljša delovanje encimskih sistemov in tako vzpostavi ravnovesje v telesu, da več energije in izboljša počutje. Redno uživanje alojinega soka izboljša spomin in koncentracijo ter splošno psihično kondicijo ter zmanjša anksioznost.
Optimalna dnevna količina zaužitega 100% soka aloe vere je za zdravega človeka okoli 50 ml. Starejši, bolni, športno aktivni ter ljudje z oslabljenim imunskim sistemom lahko odmerek povečajo na 100 ml do 250 ml dnevno. Sok je priporočljivo piti zjutraj na tešče, lahko pa tudi v dveh delih, zjutraj in zvečer, najbolje pred obrokom.
Vir: Alessandro Basseti, Stefanio Sala: Velika knjiga o aloji, peta izdaja