Depresivne motnje spadajo med najpogostejše duševne motnje v splošni populaciji. Za depresijo v večji meri zbolevajo ženske.
Depresija je motnja čustvovanja, ki se kaže v obliki žalosti, obupa, izgube zanimanja za konjičke, spolnost. Prisotni so tudi sprememba apetita, telesne teže, motnje spanja in psihomotorični nemir, občutek krivde in nemoči, motnje mišljenja in koncentracije, težave pri odločanju ter celo samomorilne misli.
Telesni znaki pri depresiji so utrujenost, motnje spanja, glavobol, prebavne motnje, motnje apetita ter različne telesne bolečine.
Na razvoj depresije vplivajo stresni dogodki v življenju posameznika, npr. smrt v družini, ločitev, izguba službe, selitev, poroka, itd. Tudi nekatera življenjska obdobja lahko povzročijo nastanek depresije: obdobje pozne adolescence, upokojitev, obdobje zrelih let itd.
Da se posameznik reši depresije, mora korenito spremeniti svoj življenjski slog. Povečati mora vnos omega-3 maščobnih kislin in se izogibati uživanju predelanih ogljikovih hidratov. Uživati mora čimveč polnovredne, naravne hrane, še posebej pa rib in lanenega olja. Poleg tega naj svoj prosti čas preživlja karseda aktivno ter v svoje življenje vključi gibanje. Izjemno priporočljiva je tudi meditacija vsaj 15 minut dnevno.